Tuesday, September 30, 2014

Schöfferhofer Dunkles Hefeweizen



Davno smo opisali Schöfferhofer pšenično pivo, nismo ostali preterano oduševljeni, ali jesmo priznali da je u pitanju pitko, prijatno pivo kojem nikada ne bismo rekli ne. Pred nama je, konačno, i dunkel hefeweizen varzija, prevedeno na srpski - tamno pšenično pivo.


Pet posto alkohola, flaša od pola litra sa zaista dobro dizajniranim čepom (za one koji ih, možda skupljaju). Pivo zapravo nije posebno tamno, možda za par nijansi tamnije od standardnog. Neka mračna narandžasta, boja meda, tako nešto. Sasvim zamućeno. Pene ima dosta, dva-tri prsta prilikom pažljivog sipanja. Kremasta je i postojana. 
Miris je blag i manje-više standardan za stil - citrus, začini, sa blagim mirisima karamele. Ukus je sličan - pomorandža, limun, začini (korijander, biber)... baš kao i svetla varijanta, prilično lagano, sa eto suptilnim notama karakterističnim za tamna piva (nešto karamele, kakaa). Hmelj je neprimetan ovde, nema gorčine.
Gaziranost je potaman, pivo je možda malko vodenije, mada ništa posebno odbojno. 


Sasvim solidno pivo. Iskreno, preporučili bi niz drugih namesto njega, ali skladno sa cenom i pristupačnošću, činjenicom da ništa ovde posebno ne smeta, da je sve na mestu i fino - nije loše, nije.

OCENA: 7/10


Monday, September 29, 2014

Young's Double Chocolate Stout



Jedna od osnovnih ideja našeg malenog bloga jeste da obrazuje i promeni način i ugao gledanja na pivo, makar nekom čoveku, makar šačici. Jedan od odlika pivskog varvarstva i neznanja jeste prosta podela na tamna i svetla piva koja malo šta znači, pa opet - mi pivski snobovi i dosadnjakovići priznajemo da prosto volimo tamna piva, svih stilova, porekla i kvaliteta.


Stout je britanski stil, najpoznatiji njegov predstavnik je svakako "Ginis".
Pivo koje je pred nama može zavarati, Young's Double Chocolate Stout, rekao bi čovek da je to neko ženskasto, slatkasto, pola pivo, pola čokolada bućkuriš, rekao bi i prevario bi se. Tokom fermentacije dodata je određena količina prave čokolade, korišćen je takođe i takozvani čokoladni slad (ječmeni slad koji je duže pržen) kako bi se i inače karakteristični ukusi kakaa i kafe dodatno pojačali. No, u pitanju jeste klasično, pravo pivo.
Pene ima zaista puno, tamna je, kremasta, postojana, na ivici čaše ostaje dosta čipke. Boja je gotovo monolitno crna. samo na izgled ovo pivo dobija +1 na krajnju ocenu! Alkoholna jačina je svega 5.2%, što ga čini jako pitkim. Miris nam je isprva otkrio malo onih odbojnih nota ustajalog piva (zaboravili smo pogledati datum na flaši), a tek zatim nešto čokolade, kafe i pre svega mlečnih mirisa. Ukus... je fenomenalan! Pun, intenzivan, sa izraženom i kompleksnom igrom kafe, kakaa, mleka, karamele i posebno suvim finišom, sa određenom, prijatnom gorčinom. Može se sve to na početku učiniti nebalansiranim, no na pola čaše sve nekako legne u divno iskustvo.
Mana bi bila vodenasta tekstura.


Ne najbolji stout koji možete popiti, ali jedini čokoladni u Srbiji i kao takav jeste doživljaj. Svakako jeste pivo koje je na strani skupljih, nije nažalost za svakodnevno i mnogobrojno ispijanje, no, ako ništa, verujemo da ovo pivo jeste prilično kalorično, pa bi dosta njih uticalo na vašu i našu, pivima već načetu, figuru.
Živeli.

OCENA: 8.5/10



Friday, September 12, 2014

Wild Raven


Na novoj lokaciji, u novom, svedenom enterijeru beogradske pivnice sa renomeom revolucionarne - Samo Pivo - kušali smo pokušaj britanske Thornbridge pivare u prikazivanju black IPA stila. Doduše, to ime je nelogično - black inadian pale ale, kontradiktorno, ali je prihvaćenije od logičnijih varijanti (IDA, IBA...). Kako god, black IPA generalno karakteriše nivo zahmeljenosti klasičnih IPA piva, lakša tekstura u odnosu na stoutove, relativno visok procenat alkohola i standardna prisutnost karamelizovanog slada. 


Wild Raven ne odskače previše od svih navedenih kategorija i donosi nam jedn zaista fino pivsko iskustvo. U predivnoj flaši od pola litre, sa 6.6% alkohola u sebi. Nakon nešto agresivnijeg točenja dobijamo dva-tri prsta visoku, kremastu penu tamne bež boje, koja dugo ostaje prisutna, blago se deformiše, nestaje na ivicama čaše (ostavljajući silnu čipku), a zadržavajući se na sredini. Pivo je izrazito tamno, gotovo sasvim crno i sveopšte divno na oko. 
Miris je svež, jak i prelep - pre svega dominiraju arome tamnog voća; grožđa, kupina, možda nešto citrusa, baš divno! Ukus nam ponavlja te nijanse uz trunčicu više klasičnog ukusa prženog slada (čokolada, lešnik) i izraženom hmeljnom završnicom. Pa, ipak, gorčina nije preterana, nije hardcore i gotovo možemo reći da je pivo zapravo jako pitko. 
Tekstura je čini s esavršeno balansirana, niti vodenasta, niti kremasta, takođe i umerena, jedva primetna zapravo, gaziranost samo pospešuje osećaj idealne pitkosti. Finiš je suv. 


S obzirom na ispodprosečan nivo alkohola i umerenu gorčinu, Wild Raven nam deluje više kao nešto zahmeljeniji porter, nego li zaista pravi BIPA, no, kako god, u pitanju je vrhunsko pivo!

OCENA: 9/10